Раніше ставлення до рому було скептичним. Його вважали алкоголем, призначеним виключно для матросів, капітанів і морських піратів. Ром — класичний міцний спиртний напій, який нині не поступається популярністю горілці, віскі, джину та текілі. Заслуговує на увагу в чистому вигляді, а не лише в складі коктейлів.
Чому варто купити та спробувати ром
Goodwine.com.ua — інтернет-магазин, де можна замовити оригінальну продукцію. Якщо віскі виготовляється із зернових культур, а бренді — з виноградного сусла, то в основі рому — цукор. Попри те, що міцний напій із цукрової тростини сьогодні виготовляється різними країнами, його батьківщиною вважаються Карибські острови, і переважна частина рому народжується саме там.
Смак і аромат
Ром характеризує багатогранна палітра смаків, яка залежить від різновиду. Основа смакового профілю — темно-коричневий цукор. Доповнюється нотками ванілі, горіхів, смаженого хлібу та спецій. Насолоджуватися ромом варто в чистому вигляді або ж у складі коктейлів. Також він стане гарним доповненням до кави, морозива, випічки.
Процес виготовлення рому: традиції та новаторство
В основі — густа та липка патока. З’являється в процесі виготовлення цукру. Спершу вона змішується з водою та нагрівається. Потім суміш охолоджується. Після повного остигання додаються дріжджі. Живі мікроорганізми живляться цукрами, натомість виділяючи спирт. Отримана суміш знову нагрівається в металевих перегонних кубах. Алкоголь відділяється від сторонніх залишків завдяки фільтрації. Спершу смак рому невиразний, однак після витримки в дубових бочках він розкривається по-новому. Готовий продукт розливається в пляшки.
Кольорова карта рому: основні сорти
Класифікацію розробили на основі колірної палітри, а також специфічних додатків. Можливі варіанти:
- Білий. Зазвичай спирт визріває в металевих резервуарах, тому не отримує звичного відтінку. Витримка не перевищує 18 місяців. Якщо застосовували дубові бочки, алкоголь проходить додаткову стадію фільтрації. М’який смак відмінно доповнює коктейлі.
- Золотий. Визріває в дубових бочках 1–2 роки. Колір — результат відсутності фільтрації.
- Темний. До спирту додається карамель. Витримується понад 3 роки. Смак глибокий і насичений. Рідко використовується як доповнення, оскільки чудово смакує з льодом і лимоном.
- Ароматизований. Так само як до джину, додаються ягоди ялівцю. Ром наповнюється новими ароматами. Найпопулярніша добавка — кокос.
- Пряний. До рецепта включені натуральні спеції. Підсилюється насичений смак міцного алкоголю. З’являються пікантні нотки.
Насолоджуватися розмаїттям смаків та ароматів цього міцного напою можна як у компанії близьких людей, так і на самоті затишного вечора.