Довгий час традиційні жорсткі диски були безальтернативним варіантом як для десктопних ПК, так і для ноутбуків. Але саме останні стали тим локомотивом, який зрушив з місця проблему гострого дефіциту простора для розміщення більш ємних HDD.
Поява твердотільних накопичувачів, які виявились набагато швидшими, не стала панацеєю, оскільки й у SSD виявилось чимало недоліків.
Що краще: HDD чи SSD?
Обидва типи накопичувачів є енергонезалежними, оскільки вміють зберігати записану на них інформацію за відсутності живлення. ОЗУ, наприклад, цієї можливості позбавлена.
Але за багатьма іншими параметрами SSD значно переважає жорсткі диски. Останні мають деталі, що обертаються на дуже високих швидкостях. І хоча їх конструкція має захист достатнього рівня від поштовхів та вібрацій, саме наявність рухомих деталей є головним джерелом різноманітних проблем. Для ноутбуків, які в достатньому асортименті представлені в інтернет-магазині Цитрус (https://www.ctrs.com.ua/ru/noutbuki-i-ultrabuki/), це особливо актуально.
Швидкість зчитування та запису даних — ще одна ахіллесова п’ята HDD. Вона поступово зменшується навіть в порівнянні з паспортними даними, наприклад, через фрагментацію файлів, коли магнітна голівка змушена хаотично звертатись до різних частин дисків.
Швидкість доступу до даних у SSD на порядок вище, оскільки тут інформація розміщується в сотах, час звернення до яких однаковий для всіх комірок. Єдиним, але суттєвим недоліком (крім значно вищої ціни) є обмеження за кількістю операцій запису в соти. Вважається, що SSD-накопичувач є ідеальним варіантом для довгострокового зберігання даних, а для динамічних операцій зчитування-запису варто використовувати класичні жорсткі диски.
Який об’єм накопичувача оптимальний?
Тут все індивідуально й залежить від особливостей використання ноутбука. Для таких завдань, як звичайний веб-серфінг, робота з документами чи перегляд YouTube, вистачить і 128 ГБ, тобто можна зупинитись на варіанті з самим бюджетним SSD.
Для збереження великої кількості мультимедійних даних, в тому числі відео, варто вибирати ноутбуки з об’ємом дискового простору на рівні 250-500 ГБ.
Для геймера цього буде замало: сучасні ігри можуть займати від 50 ГБ дискового простору (Doom 4, CoD Infinite Warfare, Mass Effect Andromeda). Врятує накопичувач об’ємом до 2 ТБ.
Чи можна модернізувати ноутбук?
Все залежить від наявної конфігурації. Так, якщо єдиним інстальованим накопичувачем є HDD, і платформа допускає встановлення SSD, є можливість користуватись обома дисками, значно збільшивши об’єм доступного простору.
Якщо можливість монтажу SSD-накопичувача відсутня, то можна встановити більш ємний жорсткий диск, врахувавши всі супутні вимоги (форм-фактор, зазвичай це 2.5 дюйми, наявність відповідного інтерфейсу, IDE чи Serial ATA).
Апгрейд SSD також можливий, але при умові повної сумісності, перевірити яку можна на спеціалізованих сайтах.