Смородина – плодовий чагарник, з яким легко впорається навіть початківець садівник. Вона невибаглива у вирощуванні та рясно плодоносить протягом багатьох років. Найбільш відомими та популярними в нашій країні є кущі з чорними, червоними та білими плодами, вони стійкі до весняних заморозків й чудово підходять для садів усіх типів.
Смородина в горщиках в yaskravaklumba.com.ua – хороше рішення як для присадибних ділянок так і для балконів та терас.
Це рослини з потужним зростанням та високою врожайністю. Мають спочатку прямостоячий, потім кулястий габітус. Грона довгі, компактні.Плоди великі та середні, соковиті, злегка кислуваті. Дозрівають в кінці липня на початку серпня.
Корисні властивості
Найбільш цілющими властивостями володіє чорна смородина. Вона є джерелом вітаміну С, заліза та калію. Настій листя застосовують при захворюваннях серця, кровообігу та кори надниркових залоз. Сік плодів чорної смородини позитивно впливає на артеріальний тиск, а також використовується як засіб проти кашлю.
- В червоній та білій смородині також міститься велика кількість вітаміну С, який ущільнює кровоносні судини і зміцнює імунітет організму. Плоди багаті на вітаміни А і В й на такі мікроелементи як залізо, кальцій і магній, а також на надзвичайно рідкісні: бор, марганець і йод.
- Завдяки високому вмісту пектину у плодах, смородина ідеально підходить для приготування джемів та желе. Ягоди рослини можна використовувати для виготовлення кондитерських виробів, зокрема для тортів та десертів. Її їдять у свіжому вигляді, готують із плодів компоти, сиропи, наливки та лікер.
Ще одним надзвичайно цінним інгредієнтом смородини є дубильні речовини, які чудово впливають на шкіру – вони мають антибактеріальні властивості. Тому смородину можна з успіхом використовувати як компонент масок, рекомендованих людям з проблемами шкіри.
Характеристика рослини
Смородина (лат. Ribes sp.) – це рід багаторічних листопадних чагарників з родини агрусових, що налічує близько 150 видів. Вирощування смородини не повинно викликати великих проблем, якщо забезпечити рослині належні умови.
- Смородина у контейнерах – рослина з потужною і здоровою кореневою системою, зазвичай, з компактним або розлогим габітусом, що досягає заввишки 1-2 м.
- Ø Зелені стебла в процесі росту стають сіро-коричневими, без колючок.
- Ø Листя червоної смородини розташовані паралельно, мають серцеподібну основу. Що стосується розміру листя, то на одному кущі вони можуть бути як дрібними, так і середніми. Колір листя від темно-зеленого до яскраво-зеленого, часто з пухнастою нижньою стороною й злегка загнутими краями.
- Ø Квітки смородини зеленувато-жовті або червонуваті, розміром до 8-9 мм. Зібрані в грона, двостатеві і променисті. Суцвіття дрібні, з тонкими пелюстками. Вони не декоративні.
Плодами смородини є запашні ягоди, колір та розмір яких залежить від сорту рослини. Їх смак може бути як гострим, так і злегка кислуватим з виразною ноткою солодкості. Плоди можуть бути дрібними, середніми або великими, і вони завжди зібрані в грона, довжина яких залежить від сорту.
Посадка смородини
Смородину, куплену в контейнерах, можна висаджувати протягом усього сезону, а розсаду з оголеним корінням краще висаджувати на рубежі жовтня й листопада. Кущі швидко починають рости, тому саджанці посаджені навесні можуть не встигнути прижитися.
- Найкраще смородина росте на сонячних або злегка затінених місцях, на родючих й слабокислих ґрунтах. Рослина добре переносить морози.
- Якщо ваша ділянка має кислий ґрунт, то під час перекопування до нього варто добавити вапно. Це слід зробити до посадки смородини.
- Ці кущі морозостійкі, тому ми можемо висаджувати їх у тихому куточку саду. Перед посадкою смородини необхідно ретельно очистити ділянку від багаторічних бур’янів.
- Щоб кущ прижився, варто додати у викопану яму трохи органічних добрив або золи. Таким чином ми забезпечимо рослину калієм, що гарантуватиме рясне плодоношення.
Висаджуючи більше смородини, потрібно пам’ятати про правильні відстані між саджанцями, бо ці рослини через кілька років виростають досить великими – оптимальна відстань між кущами має становити 1,50 м. Саджанці висаджують на 5 см глибше, ніж вони росли в розсаднику. Помістивши саджанець в яму, його засипають землею, змішаною з органічними добривами, потім утрамбовують землею і рясно поливають. Також непогано замульчувати його корою, компостом або тирсою.
Догляд за рослиною
Регулярно поливайте смородину під час активного росту та цвітіння.
- Прополюйте й розпушуйте ґрунт навколо смородини. Також непогано замульчувати його корою, компостом або тирсою.
- Після зимового періоду проводиться санітарна обрізка.
- На початку весни кущам необхідне профілактичне обприскування від шкідників та хвороб.
З червня по липень рекомендується проводити позакореневі підживлення культури комплексними мінеральними добривами для підвищення врожайності та запобіганню виникнення різноманітних захворювань.