Що таке МРТ – все, що потрібно знати про томографію

Магнітно-резонансна томографія – інструментальний метод діагностики, що дозволяє отримувати докладні пошарові знімки практично будь-якої системи людського організму. У його основі – ядерно-магнітний резонанс, який не вимагає використання рентгенівського чи іншого шкідливого випромінювання. Метод безпечний, не вимагає проведення болючих процедур чи маніпуляцій, успішно застосовується у всіх галузях медицини.

Можливості МРТ Київ вражають – під час одного дослідження томографічна установка робить десятки чи сотні знімків зони інтересу у найменших подробицях. Це можливо завдяки високому тканинному контрасту – здатності відрізняти тканини, ґрунтуючись на характеристиках сигналу, що отримується від них. Така здатність забезпечує максимальну точність діагностики.

Які захворювання можна діагностувати за допомогою МРТ

Що можна діагностувати за допомогою МРТ у Києві

МРТ діагностика застосовуюється в різних областях медицини. Однак найбільшого значення метод набув у неврології, здійснивши революцію в діагностиці патологій головного мозку. Завдяки МРТ дослідженням ми дізналися багато нового про те, як працює центральна нервова система.

Особливо потрібний метод в онкології. МРТ дослідження дозволяє діагностувати практично будь-які новоутворення. Більше того, метод може використовуватися не тільки для діагностики онкологічних захворювань, але і як засіб контролю за ефективністю протипухлинної терапії.

МРТ діагностика широко використовується у дітей як безпечний метод. Іонізуюче випромінювання, що присутнє при проведенні комп’ютерної томографії, впливає на зростаючий організм дитини.

Інша, але не менш потрібна сфера застосування методу – МРТ дослідження великих суглобів. Тільки МР-томографія дозволяє розглянути порожнину суглоба, хрящову тканину та синовіальну рідину, тоді як звичні рентгенографія та КТ добре візуалізують лише кісткові тканини.

Особливий режим роботи томографа дозволяє проводити магнітно-резонансну ангіографію – процедуру, здатну виявляти широкий спектр порушення кровотоку та патологій судинної стінки, включаючи тромбоемболію, запалення внутрішньої оболонки артерій, атеросклероз, аневризми без необхідності використання контрасту.

Як працює магнітно-резонансна томографія

Як працює магнітно-резонансна томографія

Ядерно-магнітний резонанс – ефект, що проявляється здатністю ядер водню поглинати та випускати радіохвилі у потужному магнітному полі. Для створення використовується магнітно-резонансний томограф — прилад для проведення МРТ. Дослідження складається з двох етапів – спочатку пристрій відіграє роль передавача і посилає радіосигнали в досліджувану ділянку тіла пацієнта. При цьому ядра водню записують його, поглинаючи електромагнітні хвилі. Потім сигнал припиняється, і надлишки накопиченої протонами енергії віддаються назад, також у вигляді радіохвиль, що несуть інформацію про досліджувані тканини. Зворотний радіосигнал або відгук уловлюється антенами томографа, отримані дані обробляються комп’ютером і використовуються створення зображення досліджуваного органу. Причому, чим потужніший відгук, тим яскравіший відповідний піксель на знімку.

Як влаштований апарат для МРТ діагностики

Так як для створення ядерно-магнітного резонансу потрібне потужне магнітне поле, велика частина томографа – це гігантський електромагніт у вигляді кільця. Через це сам апарат має форму короткого циліндра, з наскрізним тунелем довжиною півтора метри та діаметром 80 см, в якому розміщується пацієнт. Більшість установок подібного типу генерують магнітне поле 1,5-3 Тесла.

Відкриті МР-томографи генерують магнітне поле 0,2-1 Тесла, проте дають низьку якість МРТ знімків (можливе МРТ дослідження суглобів, хребта, але не внутрішніх органів).

Томограф також обладнаний радіоприймачами та радіопередавачами, додатковими градієнтними котушками, антенами, рухомим столом для розміщення пацієнта. Дані обробляються потужними комп’ютерами, що реконструюють МРТ зображення досліджуваної області. Отримані знімки можна надрукувати на плівці або записати на компакт-диск.

Для чого роблять МРТ із контрастом і що це за обстеження

МРТ у Києві з контрастом – що це за обстеження

Зазвичай характеристики МР-сигналу від різних тканин дозволяють чітко розрізняти норму та патологію. Але іноді уражені тканини виглядають майже так само, як здорові. Особливо часто це спостерігається при запаленні та деяких пухлинах. Щоб збільшити здатність методу розрізняти подібні патології, застосовується контрастне посилення.

Суть методу полягає в наступному: у кровотік пацієнта внутрішньовенно вводиться контрастний препарат, що містить гадоліній – елемент, атоми якого мають виражений магнетизм. Контраст накопичується у уражених хворобою тканинах і скорочує тривалість зворотного МР-сигналу від ядер водню. А чим коротший сигнал, тим він потужніший, що призводить до появи світлих пікселів, що “виділяють” пухлину на тлі темного зображення.

Це також використовується для МРТ дослідження з динамічним контрастним посиленням. Вивчення кривих поглинання та вивільнення контрасту пухлинними тканинами допомагає встановити тип пухлини та визначити прогноз.

Протипоказання до дослідження

Магнітно-резонансна томографія не несе безпосередньої небезпеки для пацієнтів, за винятком хворих із протипоказаннями до проведення МРТ сканування. До таких відносяться:

  • пацієнти, які перенесли хірургічну імплантацію кардіостимуляторів, дефібриляторів, кохлеарних слухових апаратів, нейростимуляторів та інших медичних пристроїв;
  • особи, що мають в організмі сторонні тіла з металу: мікрочастинки сталі або заліза в очах, уламки снарядів, шрапнелі, мікрозатискачі з хірургічної сталі на судинах головного мозку;
  • пацієнти, які перенесли хірургічні втручання з приводу протезування суглобів, штучних клапанів серця, що мають в організмі хірургічні кліпси, стенти, ортопедичні пристрої – у період до 3 місяців після операції;
  • вагітність протягом перших 12 тижнів: відсутні дані про вплив магнітних полів на розвиток плода, оскільки експерименти з людськими ембріонами заборонені з етичних міркувань.
  • особи з алергічними реакціями на контраст для МРТ діагностики;
  • пацієнти з термінальною стадією ниркової недостатності (протипоказання для контрастних препаратів);

Використання контрасту також протипоказане у вагітних і жінок, що годують, через відсутність інформації про те, як гадоліній впливає на плід і організм немовляти.

Дитячий вік не є абсолютним протипоказанням для проведення МР-томографії, але може бути перешкодою для дослідження. Причина в тому, що під час магнітно-резонансної томографії забороняється рухатися, чого , чого не можуть зробити зовсім маленькі діти без медикаментозного сну. Використання сильних седативних препаратів у дітей дозволено лише за умов проведення діагностики у спеціалізованому медичному закладі. 

Проведення МРТ фізично неможливе пацієнтам, з масою тіла понад 130 кг та обхватом тулуба понад 150 см.

Безпечність МРТ процедури

Безпечність МРТ процедури

Магнітно-резонансна томографія безпечна за відсутності протипоказань та дотримання правил проведення процедури.

Категорично забороняється проводити МРТ за наявності протипоказань. Потужні магнітні поля здатні призвести до поломки або нагрівання імплантатів, руху металевих сторонніх тіл в організмі пацієнта з загрозою заподіяння тяжких травм. З тієї ж причини суворо заборонено проносити до приміщення, де встановлено томограф, будь-які металеві предмети, включаючи годинники, ювелірні вироби, ремені. 

Магнітне поле також виводить з ладу електронні пристрої, що призводить до втрати інформації з електронних носіїв інформації (включаючи платіжні картки). Особливо небезпечними є масивні металеві предмети – кишенькові ножі, інструменти, предмети побуту. Будь-який подібний об’єкт, потрапивши в магнітне поле томографа, розганяється до високих швидкостей, перетворюючись на метальний снаряд.

Чи потрібна підготовка до МР-томографії

У більшості випадків МРТ не потребує підготовки пацієнта до дослідження. Але є спеціалізовані обстеження, до яких варто заздалегідь підготуватися. МРТ черевної порожнини та заочеревинного простору проводиться тільки натще, після 6 годин утримання від прийому їжі (дозволяється вживання невеликої кількості води без газу). Магнітно-резонансна томографія малого тазу, прямої кишки, передміхурової залози чи сечового міхура потребує спеціальної дієти перед дослідженням та підготовки. 

Забороняється вживати продукти, що сприяють здуттю живота та газоутворенню: капусту, бобові, газовані напої, алкоголь, молочне, свіжі овочі, зелень. При підозрі на гінекологічні патології оптимальним днем ​​для дослідження вважається 7-12 день менструального циклу.

Як відбувається процедура МРТ діагностики

Сама процедура дуже проста – від пацієнта потрібно лежати нерухомо протягом усього дослідження. Якщо цього не робити, на знімках виникатимуть артефакти руху, які знижують діагностичну цінність МР-томографії. Тривалість дослідження залежить від зони та коливається від 7 до 40 хвилин. Використання контрасту додасть ще 15-25 хвилин до будь-якої процедури.

МРТ установка відчутно шумить під час дослідження. З цієї причини рекомендується скористатися спеціальними навушниками, які вам надасть медичний персонал – так процедура буде більш комфортною. Крім того, через них може транслюватися музика чи передаються вказівки оператора. Пацієнта можуть попросити затримати дихання або зробити глибокий вдих, напружити живіт тощо.

Обов’язково попередьте медичний персонал, якщо у вас є протипоказання до дослідження, якщо ви страждаєте від алергічних реакцій на лікарські препарати, травму або оперативне втручання, маєте хронічні захворювання. При повторному дослідженні варто обов’язково взяти із собою результати дослідження, отримані раніше (плівки, диск, висновок).

Після завершення обстеження необхідно почекати 1-3 години, поки лікар опише отримані зображення та зробить висновки про наявність та характер патологій.

Розшифрування знімків – що показує МРТ

Дослідження МРТ дозволяє отримувати серії пошарових знімків, зроблених з кроком кілька міліметрів. У ході розшифровки отриманих зображень лікар-рентгенолог вивчає нормальну будову організму, виявляє відхилення від норми, виявляє ознаки того чи іншого захворювання. 

Особлива увага приділяється опису патології – розташування, розміри, природа, форма та довжина, зв’язок з оточуючими органами та тканинами. При використанні контрасту знімки описуються до і після введення, фіксуються ефекти введеного препарату на МРТ зображення. 

Томограф Siemens MAGNETOM Avanto у Києві
Siemens MAGNETOM Avanto

Томограф Siemens MAGNETOM Avanto у Києві

У медичному центрі М24, що спеціалізується на МРТ-діагностиці, використовують передовий томограф Siemens MAGNETOM Avanto 1,5 Тл – цей сучасний магнітно-резонансний томограф використовується для надання детальної діагностики та детальної візуалізації внутрішніх органів і тканин людського тіла. Завдяки своїй потужній магнітно-резонансній системі з силовим полем 1,5 Тесла, цей томограф забезпечує високу якість зображення з високою роздільною здатністю. Він здатний отримувати деталізовані зображення різних органів і тканин, що дозволяє лікарям отримати цінну інформацію про стан пацієнта та діагностувати різні захворювання.

Радіологи центру М24, постійно підвищують свою кваліфікацію, активно беруть участь у вітчизняних та міжнародних конгресах, і мають багатий досвід у цій сфері. Центр орієнтований на надання максимально зручних послуг пацієнтам, тому впроваджено автоматизовану систему для запису на обстеження та отримання результатів.

Записатися онлайн Ви можете на сайті центру М24 mri.mrt-m24.com . Після обстеження, Вам не потрібен повторний візит до центру, щоб отримати свої знімки.