Ми живемо зараз у справді складний час – пандемія, війна, криза. Багато проблем, складнощів, з якими зіткнулися українці, вплинуло як на збільшену популярність читання, так і на вибір книги. Люди стали більше звертатися до історії, воєнних хронік, літератури, орієнтованої на подолання стресу, травм. Окреме місце серед популярних напрямків посідають любовні романи, котрі допомагають «піти» від реальності.
У чому полягають чари книжок?
Звісно, кожен сам для себе обирає мотивацію та причину читання, але в наших реаліях воно особливо корисне:
- Дає можливість дізнатися правду чи почерпнути те, чого не знали в історії, політиці, ментальності.
- Відволікає – від хвилювання за життя під час обстрілу чи повітряної тривоги, родичів, хвороб, травм і ситуації в Україні загалом.
- Легко «скоротати» час поки перебуваєш у бомбосховищі чи чекаєш появи світла, їдеш на роботу, стоїш на кордоні, лежиш в окопі.
- Можна набратися духовних сил, незламності, отримати відповіді на питання, які давно цікавлять – загалом на цьому побудована вся сучасна українська література.
- З книжками можна навчитися нового, підняти інтелектуальний рівень, здобути спеціальні навички, навіть нову спеціальність.
- Впоратися з горем, пережити втрату.
Що почитати?
Тут загалом немає однієї певної добірки, яку захоче читати кожен – усе залежить від власних уподобань й переслідуваних цілей:
- «Кобзар» – можна сміливо назвати «Біблією» України – без нього неможливо уявити жодне зібрання актуальних книг. Усі про нього знають, але насправді мало хто повністю прочитав.
- «Війна 2022. Щоденники», «Сліди на дорозі», «Точка нуль» – до поможуть пережити страхи, думки про війну, сумніви.
- «Все тільки починається», «Танго смерті», «Порцелянова лялька» – любовні романи, котрі відволічуть від турбот.
- Поціновувачам формату нон-фікшн сподобаються «Мости замість стін», «Кафе “Європа”», «Подолати минуле».
- «Витончене мистецтво забивати на все» та «Що з тобою сталося?» – для подолання життєвих бар’єрів і психологічних травм.
Як обрати книжку для себе?
Якщо раніше, окрім обов’язкової програми у школі/університеті, у вас не було змоги почитати, для вдалого вибору потрібно підготуватися:
- визначити мету читання, які питання хочете підняти;
- можна дослухатися до поради знайомих чи друзів, з якими збігаються смаки;
- почитати відгуки;
- подивитися наскільки читабельний екземпляр;
- обміркувати, який жанр подобається читати – сучасна українська література досить багата на твори, навчальний матеріал, тому буде з чого вибрати;
- новачкам не варто одразу брати складні твори, важкі романи, серійні видання;
- перегляньте анотацію, прочитайте кілька сторінок.
Висновки
Як у всі часи, зараз книга стала для більшості українців порятунком, найкращим другом, учителем, помічником й порадником. Достатньо лише зануритися в цікавий сюжет чи історію та можна подумки відволіктися від повсякденності або дізнатися щось важливе.