На сьогодні професія UX-дизайнер лише набирає популярності, її затребуваність зростає як в Україні, так і за кордоном — у Європі, США, Канаді, Австралії. Це не тільки перспективна, а й одна з найвищих професій IT-сфери. Якщо вас приваблює цей шлях – саме час розпочати навчання !
Чим займається UX-дизайнер
Продуманий дизайн робить сайти та програми зручнішими для користувачів, завдяки чому виграють все: бізнес збільшує прибуток і популярність свого продукту, користувачі отримують зрозумілий і комфортний продукт.
UX-дизайнер досліджує, який шлях проходить користувач на сайті або у додатку: які дії він здійснює, чи легко орієнтуватися йому в кнопках, меню, посиланнях. Працюючи у команді з аналітиками, розробниками, UI-дизайнерами, знаходить найефективніше рішення.
Таким чином, UX-дизайнер повинен розбиратися у проведенні досліджень і тестуванні цифрових продуктів, вміти працювати в графічних програмах. Не менш важливо поряд з технічною підкованістю розуміти поведінку людей, розбиратися в психології.
Готовий дизайн сайту, програми, програми створює інший фахівець: UI-дизайнер. Його частина роботи відбувається після розробки прототипу UX-дизайнером. Таким чином, спочатку прописується логіка роботи інтерфейсу (де які кнопки та блоки будуть розміщені), а потім робиться візуальна частина (як виглядатимуть ці кнопки та блоки, в якому стилі потрібно оформити продукт загалом). Найчастіше обидві ці завдання доручають тому самому фахівцю: UX/UI-дизайнеру.
Які курси варто пройти
Вищу освіту за цією спеціальністю поки що здобути не можна. Але можна вивчити UX-дизайн за допомогою курсів , наприклад, в школі LemonSchool є оновлені UI UX курси веб-дизайну (Figma+ Prototyping).
Учні освоюють основи дизайну сайтів та інтерфейсів, у тому числі мобільних додатків, навчаються проводити UX-дослідження та UX-тести, робити інтерактивні прототипи, оформляти технічні завдання для розробників цифрових продуктів. За підсумками курсу ви отримаєте навички роботи у найбільш важливих для роботи UX-дизайнерах програмах та сервісах: Figma,Tilda, Behance,Dribbble, Invision, Typography, Photoshop, Illustrator, Sketch. А ще зберете портфоліо, з яким відразу після завершення курсу можна буде шукати перших роботодавців.
Занурення у середу
Складно зробити щось нове без огляду на існуючий досвід, тому майбутньому UX-дизайнеру корисно прокачувати навички. Користуйтеся останніми версіями додатків, які завоювали популярність у мільйонів людей: так ви відчуєте культуру бренду і матимете перед очима приклад того, чого варто прагнути.
Дивіться поглядом, що вивчає, намагайтеся зрозуміти, чому інтерфейс цього продукту зробили так, а не інакше. Припустіть, які проблеми покликаний вирішити продукт,як виглядають портрети цільової аудиторії, які шляхи та переходи користувачів задумані творцями продукту — і що з цього, зрештою, можна взяти у скарбничку свого досвіду.
Хто може стати UX-дизайнером
Як правило, в цю професію приходять ті, хто вже пов’язані з web-сферою, розуміють її закони, логіку і хотіли б сконцентруватися в області взаємодії користувача.Нерідко UX-дизайнерами стають люди суміжних областей: наприклад, архітектори, інженери, програмісти, web-дизайнери і навіть психологи. Головне – розуміти логіку роботи інтерактивного дизайну, мати аналітичні здібності, вміти критично мислити, бути готовим постійно вчитися новому.
Розвиток у професії йде за стандартними для IT-сфери ступенями: junior – middle – senior. Цей шлях можна пройти як у компанії, так і в дизайн-студії чи агенції. Для отримання першого досвіду можна пошукати варіант стажування: успішно пройшовши її, ви гарантовано отримаєте місце на позиції junior.
Програми, які потрібно знати UX-дизайнеру
На першому місці стоїть уміння користуватися системами аналітики. Для проведення досліджень, аналізу процесів потрібно вміти працювати з Customer Journey map (картами шляху клієнта), Google Analitycs та іншими системами.
Для розробки дизайну в редакторах дуже добре підходить програма Figma — нині це основний робочий інструмент UX-дизайнера. Вона безкоштовна та дуже зручна для проектування та дизайну інтерфейсів. Sketch на другому місці: затребуваність досвіду роботи в цій програмі залежить вже від конкретної компанії, але як мінімум загальне уявлення мати варто.
Також UX-дизайнеру стане в нагоді володіння Photoshop, Illustrator, Behance,Dribbble, Invision, Typography, mindmap-сервісами – наприклад, XMind або Miro .
Вміти програмувати та верстати не потрібно, однак у роботі важливо розуміти, які існують обмеження, тому варто мати уявлення про інструменти верстки html, CSS , вивчити принципи юзабіліті, адаптивності web-інтерфейсів.
Портфоліо: з чого почати та де розмістити
Перше і головне, що відразу показує вміння та досвід UX-дизайнера – це його портфоліо, скарбничка найкращих робіт. Саме на практичний досвід насамперед орієнтуються компанії-роботодавці та приватні замовники. Звичайно, вас спитають, яку освіту ви здобули, які курси закінчили, але на остаточне рішення більшою мірою вплинуть ваші роботи.
Збирайте їх одночасно, ще в процесі навчання, потім замінюйте пробні кейси на сильніші. Усі знання у сфері IT старіють за лічені місяці, тому немає сенсу гнатися за ними та намагатися «дізнатися про все» перш, ніж почати. Це неможливо: навчатись у будь-якому випадку доведеться постійно.
Найпопулярніші майданчики, де UX-дизайнери розміщують свої портфоліо: Dribbble та Behance. Це величезні професійні спільноти, де можна не лише завантажувати роботи та залучати клієнтів, а й спілкуватися, коментувати роботи інших дизайнерів, шукати натхнення та підтримку.
Що розмістити у портфоліо, якщо практичного досвіду ще немає? Можна зробити редизайн існуючого продукту або вирішити завдання вигаданого замовника. Для портфоліо новачка підходять навчальні кейси. Так, якщо ви вирішите вчитися UX-дизайну з Pentaschool, на момент закінчення курсу у вас буде сформовано якісне портфоліо для старту.